Je HAVO, VWO of MBO-diploma op zak
en dan?
Je bent op zoek naar een vervolgopleiding die bij je past en waarmee je later een leuke baan kunt vinden? Je kunt dan kiezen voor een opleiding in het Hoger Beroeps Onderwijs (HBO). De naam geeft het al aan: het HBO leidt op voor een beroep en is daardoor praktisch van aard.
Praktisch aan de slag
Als je het leuk en prettig vindt om praktisch bezig te zijn, dan zit je dus goed met een HBO-opleiding die prima aansluit op de arbeidsmarkt. Je krijgt praktijkgerichte opdrachten en gastcolleges, gaat op excursies, bezoekt bedrijven en je kiest vakken die nauw aansluiten bij de beroepssituatie. Tijdens je stage en afstuderen bij een bedrijf of instelling maak je nog beter kennis met je toekomstige werkveld.
Toelating
Je wordt toegelaten tot een HBO-opleiding als je in het bezit bent van een HAVO, VWO of MBO-diploma. Per opleiding verschillen de eisen met betrekking tot vakken en profielen. Als je niet in het bezit bent van zo’n diploma en 21 jaar of ouder bent, kun je een toelatingsexamen afleggen.
Van VO naar HBO
Het merendeel van onze ‘instromers’ is afkomstig van de HAVO of het MBO. VWO-ers denken vaak “Ik heb toch niet voor niets VWO gedaan?”. Bovendien worden veel leerlingen – terecht of onterecht - vanuit hun eigen school gestimuleerd om te gaan studeren aan een universiteit. Sommigen komen hierop terug en komen uiteindelijk toch terecht bij een HBO-opleiding, omdat dit eigenlijk beter bij hen past vanwege het praktijkgerichte karakter.
Van MBO naar HBO
Veel MBO-studenten besluiten na het behalen van hun diploma om nog verder te studeren en kiezen voor een HBO-opleiding.
De aansluiting hiervan verloopt voor het merendeel van de studenten goed.
MBO-ers krijgen over het algemeen vrijstellingen, voor vakken of bijvoorbeeld de stage. Dit verschilt per opleiding. Sommige opleidingen kennen ook een MHBO-traject waardoor je in een verkort programma twee diploma’s kunnen behalen.